• SPZ ZOZ Płońsk

Tydzień Urologii 2017 w SPZ ZOZ w Płońsku

W dniach 25-29 września br. obchodzony jest „Tydzień Urologii 2017”. Z tej okazji Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku organizuje konferencję pt.: „Profilaktyka i diagnostyka chorób układu moczowo-płciowego”. Patronat merytoryczny nad spotkaniem objął dr n. med. Cezary Torz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Urologii.

"Tydzień Urologii” to akcja o charakterze edukacyjnym zainicjowana przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne i poświęcona rozpowszechnieniu wiedzy oraz badań profilaktycznych        w zakresie najczęstszych schorzeń urologicznych.

„Tydzień urologii” jest doskonałą okazją by zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy chorób układu moczowo-płciowego. Schorzenia te, z uwagi na starzejące się społeczeństwo, dotykają coraz to większej liczby osób. Należy podkreślić, że ok 30% wszystkich nowotworów to właśnie schorzenia uroonkolgiczne i niestety nadal zachorowalność na nie w naszym kraju rośnie.

Pozytywnym aspektem jest jednak coraz większa świadomość pacjentów, wczesna diagnostyka jak również dynamiczny rozwój medycyny (postęp techniczny, farmakologiczny etc.), które powodują, iż śmiertelność z powodu nowotworów układu moczowo-płciowego spada.

Drugą grupę chorób stanowią w omawianym obszarze schorzenia i dolegliwości pozanowotowrowe. Można tu wymienić chociażby łagodny rozrost gruczołu krokowego objawiający się u pacjentów trudnościami w oddawaniu moczu. Problem ten dotyka ok. 40% mężczyzn powyżej 60 r.ż. Z kolei u kobiet spotykamy się z problemem nietrzymania moczu, co znacznie ogranicza funkcje społeczne chorych i wpływa na jakość ich życia, a przecież problem ten może być łatwo korygowany urologicznie.

Mówiąc o chorobach układu moczowo-płciowego nie można pominąć kamicy nerkowej. Schorzenie to występuje u ok. 8% kobiet i ok. 12 % mężczyzn. Symptomy choroby są dość charakterystyczne. Chorzy skarżą się na bardzo silne i promieniujące dolegliwości bólowe, które mają tendencję do nawracania.

Dzięki znacznemu postępowi technicznemu leczenie kamicy nerkowej w ostatnich 3-4 latach uległo ogromnej zmianie. Rewolucja ta zaszła dzięki wprowadzeniu małoinwazyjnej metody endoskopowego, laserowego usuwania złogów (RIRS - Retrograde IntraRenal Surgery). Operacje        z wykorzystaniem tej metody przeprowadzane są obecnie w SPZ ZOZ w Płońsku, przez specjalistów z największym w Polsce doświadczeniem w stosowaniu tej techniki leczenia. Są to lekarze specjaliści urolodzy, którzy w czerwcu br. dołączyli do kadry medycznej szpitala: lek. med. Marek Zawadzki oraz lek. med. Michał Ogrodnik.

Procedura RIRS polega na dotarciu do kamieni nerkowych przez naturalne otwory ciała. Lekarz nie nacina powłok ciała chorego, lecz dostaje się do układu kielichowo-miedniczkowego nerki przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu. Uwidocznione w ten sposób złogi są kruszone przy pomocy lasera holmowego. Metoda ta różni się od stosowanych powszechnie metod kruszenia kamieni (ultradźwięki lub wytworzenie kanału do nerki poprzez nakłucie) tym, że lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne i doszczętne kruszenie kamieni. Stosowany do operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi rozbijając je w drobny pył. Podczas procedury RIRS można usunąć np. kilka złogów jednej nerki lub kamienie z obu nerek. Niezwykle ważne jest, że po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni.

W konferencji, przygotowanej przez Dyrekcję SPZ ZOZ w Płońsku, uczestniczyli lekarze, przedstawiciele władz samorządowych, pacjenci oraz media. Spotkanie rozpoczął dyrektor Szpitala – Paweł Obermeyer, który przedstawił ofertę i możliwości placówki pod kątem leczenia chorób układu moczowo-płciowego. W dalszej części konferencji eksperci poruszyli temat współpracy lekarza POZ z urologiem w zakresie diagnostyki i prowadzenia pacjentów z chorobami układu moczowo-płciowego. Ponadto konferencja była dobrą okazją do przedstawienia nowości w urologii onkologicznej i pozaonkologicznej. W spotkaniu wziął udział dr n. med. Cezary Torz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Urologii, który podkreślił, że szpital w Płońsku to placówka, która wypełnia „białą plamę urologiczną” na Północnym Mazowszu.

Z up. Dyrektora

Elżbieta Dłabik