• SPZ ZOZ Płońsk

Nowy aparat TK i USG dla pacjentów płońskiego szpitala

Zakład Diagnostyki Obrazowej SPZZOZ im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku pod koniec 2016 r. wzbogacił się o nowy tomograf komputerowy i aparat USG. Poprzedni tomograf komputerowy zakupiony w 2006 roku służył pacjentom powiatu płońskiego przez 10 lat. Uroczyste uruchomienie odbyło się w dniu 23 stycznia 2017 r. w obecności Władz Powiatu, Radnych Powiatu Płońskiego, Członków Rady Społecznej przy SPZZOZ w Płońsku ,dyrekcji szpitala, pracowników RTG, zaproszonych gości oraz przedstawicieli lokalnych mediów.

Aparat tomografii komputerowej - Optima CT540 to system tomografii komputerowej w pełni realizujący idee bezpieczniejszej diagnostyki. Konstrukcja aparatu umożliwia bezpieczną i pewną diagnostykę dużej grupy pacjentów w krótkim czasie. System jest wyposażony    w szereg nowatorskich rozwiązań, które podwyższają jakość diagnostyki, jednocześnie obniżając do minimum dawkę promieniowania i ilość jodowych środków kontrastowych. Dzięki zastosowanym technologiom aparat wykonuje bezpieczne badania na najwyższym światowym poziomie.

System charakteryzują m.in.:

prostota - od domyślnego ułożenia pacjenta po skanowanie TK w sytuacjach nagłych za kilkoma kliknięciami, od obrazów próbnych w czasie rzeczywistym po badania  z inteligentnym wyzwalaniem
i użyciem kontrastu, wyniki są takie same: zawsze łatwe w obsłudze i niezawodne rozwiązania do obrazowania,

komfort i doskonała opieka nad pacjentem – możliwość skrócenia czasu badania i projekcji filmów wyjaśniających pacjentowi przebieg badania,

wysoka jakość obrazu przy niższej dawce — diagnostyczna jakość obrazu poprawiająca trafność rozpoznań przy niższej dawce dzięki rozwiązaniom do zarządzania dawkami i technologii ASiR

proste procedury interwencyjne TK w ułamku sekundy — zaawansowane techniki wizualizacji z rekonstrukcją w czasie rzeczywistym i funkcjami wyświetlania

medycyna ratunkowa — szybkie rozpoznania, gdy liczy się każda sekunda.

Aparat Optima CT540 został zaprojektowany tak, aby zaoferować pełną gamę usług i rozwiązań ułatwiających codzienną pracę.

Nowy aparat tomografii komputerowej należy do grupy 16-rzędowych aparatów spiralnych wysokiej klasy umożliwiającym wykonywanie standardowych badań TK: głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, oraz wysokospecjalisycznych badań angio TK: tętnic mózgowych, szyjnych, aorty piersiowej, brzusznej oraz kończyn dolnych. Aparat ten umożliwia także wykonywanie badań naczyniowych serca wraz z rekonstrukcję obrazów w technice 3D.

Dzięki nowemu aparatowi TK SPZZOZ w Płońsku może świadczyć usługi w zakresie tomografii komputerowej w ramach umowy z NFZ. Są to Ambulatoryjne Świadczenia Specjalistyczne Współfinansowane (czyli kosztem badania obciążony jest zlecający i NFZ).

Aparat ultrasonograficzny.

Hitachi Aloka ARIETTA V60 to kliniczny, cyfrowy ultrasonograf klasy Premium nowej generacji, który jest ukoronowaniem wspólnej współpracy laboratoriów badawczych Hitachi i Aloka w rozwoju systemu kompleksowego, wszechstronnego i elastycznego oferującego najwyższej jakości obraz w klasie Premium. System ten zbudowano         w oparciu o architekturę nowej generacji, która gwarantuje zawansowane i unikalne przetwarzanie sygnału.

Nowy aparat do badań USG poza standardowymi rozwiązaniami technicznymi najnowszej generacji wyposażony jest w szereg przydatnych i unikatowych funkcji.: m.in. obrazowanie elastograficzne w czasie rzeczywistym umożliwia zobrazowanie różnic sztywności badanych struktur. Dodatkowo kolorowa funkcja Doppler pozwala na dokładną ocenę przepływów  w tętnicach i żyłach.

W aparacie wbudowany jest System Archiwizacji Obrazów – szybki, łatwy w obsłudze system archiwizacji i obróbki obrazów ultrasonograficznych oraz sekwencji filmowych wraz z bazą danych pacjentów, z możliwością eksportu danych oraz transmisją do szpitalnej sieci komputerowej. Dzięki temu obrazy danego pacjenta mogą być konsultowane przez zainteresowanych specjalistów na dowolnym komputerze w sieci szpitalnej niemal w czasie rzeczywistym.

Dzięki nowoczesnemu aparatowi USG lekarze radiolodzy wykonują badania USG najwyższej jakości:

 • jamy brzusznej, narządów miednicy małej,
 • sutków, tarczycy, ślinianek, jąder, zmian powierzchniowych
 • pediatryczne w tym badania przezciemiączkowe,
 • otropedyczne stawów,
 • oraz badania przepływów naczyniowych metodą dopplerowską (Doppler): tętnic szyjnych i kręgowych, tętnic kończyn dolnych, żył kończyn dolnych, tętnic nerkowych, przepływu żył wrotnej i wątrobowej.

  Zakup tomografu komputerowego i aparatu USG jest sfinansowany ze środków budżetu samorządu powiatowego w Płońsku w kwocie 2 400 000,00 zł. Całkowity koszt zakupu wynosi 2 418 857,16 zł brutto.

  Z up. Dyrektora

  Elżbieta Dłabik