• SPZ ZOZ Płońsk

Chirurgiczne wsparcie przewlekle chorych

Płońsk, 24 października 2016 r.

Chirurgiczne wsparcie przewlekle chorych

  • Wytworzenie prawidłowo działającego dostępu naczyniowego do hemodializy ma podstawowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorych z przewlekłą niewydolnością nerek metodą dializy pozaustrojowej.
  • Powikłania w obrębie dostępu naczyniowego stanowią dzisiaj jedną z najważniejszych przyczyn śmiertelności w grupie chorych dializowanych.
  • W Szpitalu Powiatowym w Płońsku chirurdzy naczyniowi - dr n. med. Krzysztof Braun i dr n. med. Maciej Dratwicki, w piątek 21 października 2016 r., przeprowadzili dwie pierwsze operacje połączeń tętniczo-żylnych (tzw. przetoki naczyniowe), umożliwiające stosowanie hemodializy u osób z przewlekłą niewydolnością nerek.

Wczesne stadia choroby nerek mogą trwać wiele lat z trudnymi do wychwycenia przez chorego objawami. Jednak w przypadku znacznego pogorszenia funkcji nerek, dializowanie może stać się koniecznością. Choroba może dotknąć każdego, zwłaszcza jeżeli dotyczy osób z cukrzycą typu I i II, nadciśnieniem tętniczym (często lekceważonym), albo w przypadku chorób autoimmunologicznych (m.in. nowotworowych) i przy długotrwałych trudnościach z oddawaniem moczu.

W takich sytuacjach niezbędna jest hemodializa. Może ona być koniecznością krótkotrwałą – stan nagły wywołany zatruciem organizmu lub niedostatecznym ukrwieniem nerek, lub trwać całymi latami, gdy pacjent znajdzie się w stadium przewlekłej choroby nerek. Nie zawsze możliwy jest przeszczep, dlatego by żyć pozostaje stosowanie hemodializy.

Pionierskie operacje w Płońsku

W zaawansowanych stanach przewlekłej choroby nerek (PChN) dializowanie jest podstawową koniecznością, żeby oczyścić krew m.in. ze zbędnych składników przemiany materii. Robi się to za pomocą czasowych lub stałych cewników, ale najczęściej dzięki tzw. przetokom dializacyjnym. Poddawanie pacjentów przewlekłej hemodializie wymaga więc uzyskania dostępu naczyniowego, który uzyskuje się poprzez wyłonienie połączenia żylno-tętniczego.

Dostęp naczyniowy do hemodializy to chirurgiczne wytworzenie połączenia naczynia tętniczego z żylnym, zapewniające - po okresie dojrzewania (min. 3 tygodnie) - poszerzenie światła i pogrubienie ściany ramienia żylnego (tzw. arterializacja), co umożliwia wielokrotne jego nakłuwanie w celu pobierania krwi poprzez aparat dializacyjny i oddawania jej do krwioobiegu. Takie połączenie nazywamy przetoką tętniczo-żylną. Alternatywą do przetoki tętniczo-żylnej z własnych naczyń chorego jest wszczepienie protezy naczyniowej łączącej układ tętniczy z żylnym.

- Zabieg chirurgiczny, najprościej mówiąc, polega na połączeniu największej żyły z tętnicą promieniową, na przedramieniu, tuż nad nadgarstkiem – mówi dr n. med. Maciej Dratwicki. - Operacja trwa 1-2 godziny, w zależności od stanu naczyń chorego, i odbywa się ze znieczuleniem miejscowym. Pacjent może opuścić szpital tego samego dnia. Potem przetoka musi „dojrzeć”, a wykorzystywać ją do nakłuć można najwcześniej po ok. 3 tygodniach od zabiegu – wyjaśnia dr Maciej Dratwicki.

- Dziś przeprowadziliśmy dwie pierwsze operacje zespolenia tętniczo-żylnego w Szpitalu Powiatowym w Płońsku. Obie pacjentki po przejściu badań kontrolnych kilka godzin po operacji, zostały już wypisane do domu – powiedział dr Krzysztof Braun. – Wykonywanie połączeń tętniczo-żylnych do hemodializy stanowi około 40 proc. naszych działań. Poprzez zabiegi chirurgiczne pomagamy chorym ze zwężeniami tętnicy szyjnej, zatorowością żylną, czy powikłaniami cukrzycowymi w zakresie tzw. stopy cukrzycowej – opisuje zakres działań chirurgii naczyniowej dr Krzysztof Braun.

Obaj lekarze na co dzień pracują w warszawskim Szpitalu Praskim, ale ze Szpitalem Powiatowym w Płońsku podpisali umowę o regularnej współpracy i wykonywaniem operacji na miejscu. Planowe operacje zespoleń tętniczo – żylnych będą się odbywały raz w tygodniu, chociaż nie są wykluczone dodatkowe działania, o ile będzie takie zapotrzebowanie ze strony pacjentów.

„Interna” z pododdziałem „nerkowym”

Wiele różnych chorób przewlekłych wpływa bezpośrednio na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek. Choroby nerek są niestety coraz częstsze, bo z reguły są zbyt późno wykrywane. Przez długi czas można nie zdawać sobie nawet sprawy, że sukcesywnie spada ich wydolność, o ile nie wykonuje się badań profilaktycznych. Wreszcie wykryta przewlekła choroba nerek w bardzo wielu przypadkach kończy się koniecznością stałego dializowania.

 

- Do problemu podeszliśmy kompleksowo. Będziemy u nas wykonywać zespolenia naczyniowe i ściśle współpracować z działającą obok szpitala stacją dializ – mówi Paweł Obermeyer, dyrektor Szpitala Powiatowego w Płońsku. – Zamierzamy wydzielić w oddziale chorób wewnętrznych „pododdział” nefrologiczny i rozwinąć w Płońsku tę gałąź kompleksowej opieki nad pacjentami z chorobami nerek.

Ze względu na to, że choroby nerek są najczęściej skutkiem innych schorzeń współistniejących, jak m.in. cukrzyca i jej powikłania, rozwój nefrologii w Szpitalu Powiatowym w Płońsku oraz współpraca z bardzo doświadczonym zespołem chirurgów naczyniowych – dr. Krzysztofem Braunem i dr. Maciejem Dratwickim – zagwarantuje wielu pacjentom wielokierunkową pomoc i wszechstronną diagnostykę oraz niezbędne zabiegi.

Dr Braun i dr Dratwicki zaznaczają, że chętnie pomogą w specjalizacji z chirurgii naczyniowej lekarzom ze Szpitala Powiatowego w Płońsku, co może oznaczać wyłącznie same korzyści dla pacjentów zmagających się z poważną i uciążliwą chorobą, a dla szpitala zwiększenie zakresu działań medycznych i podniesienie jego rangi.

 

Kontakt:

Elżbieta Dłabik

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.